Marcin Andrzej Telega

Artysta Malarz

Marcin Telega, malarstwo

Bio

Marcin Andrzej Telega – (ur. 1976 w Przeworsku). Artysta malarz. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego na Wydziale Malarstwa. Od początku swojej kariery artystycznej do dziś uprawia malarstwo. Pracuje w technice olejnej. W swojej twórczości  porusza się w obszarze malarstwa przedstawiającego z elementami abstrakcji. Jego prace przepełnione są obrazowaniem symbolicznym, wyrażane w językach geometrii i abstrakcji. To rozbudowane sceny, poetyckie i refleksyjne. Artysta akcentuje w swojej twórczości współistnienie różnych dziedzin sztuki, jak: muzyka, malarstwo, poezja min.n. w cyklu malarskim „Piosenki Ewy Demarczyk”. W swoim dorobku ma kilka wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest założycielem krakowskiej szkoły rysunku i malarstwa Art Studnia, w której jest głównym wykładowcą.

Credo

Staram się traktować każdy obraz jako odrębny byt, używający mnie do swojego powstania. Staram się być bardziej świadkiem powstającego obrazu a mniej traktować siebie jako “stwórcę”. Podczas pracy nad obrazem staram się wyczuć czego obraz potrzebuje. (…) Największą satysfakcję przynosi poczucie spełnienia, kiedy powstaje obraz, mający w sobie energię i który mocno działa na odbiorców.

Wystawy

2017: Indywidualna wystawa „Nokturn“ (w ramach Krakowskich Spotkań Artystycznych – Konfiguracje)
2016: Indywidualna wystawa malarstwa, galeria R_Z Rzeszów (Galeria ZPAP)
2015: Indywidualna wystawa „Taki pejzaż – piosenki Ewy Demarczyk w malarstwie Marcina Telegi” Galeria „Pryzmat” (ZPAP oddział Kraków)
2013: Indywidualna wystawa „Wieczna tęsknota” galeria „OnaMaTo”, Kraków
2012: Zbiorowa wystawa „NordArt 2012”, Niemcy, Büdelsdorf
2012: Indywidualna wystawa „W starym domu”, Muzeum w Przeworsku
2011: Indywidualna wystawa w galerii „Gołogórski”, Kraków
2006: V Międzynarode Biennale malarstwa w Turynie
2005: Indywidualna wystawa w ramach roku polskiego w Niemczech, Geilenkirchen